Dentálna hygiena

Vysmiate dieťa s kefkouOchorenia závesného aparátu zuba – zápal ďasien (gingivitis) a parodontitis – sú infekčné ochorenia, to znamená, že ich vznik podmieňuje prítomnosť baktérií. Baktérie sú organizované v dentálnom plaku. Preto je potrebné pravidelné mechanické odstraňovanie zubného plaku. K tomuto účelu slúžia prostriedky dennej starostlivosti o orálne zdravie a profesionálne dentálna hygiena dvakrát ročne, t.z. ideálne v rozmedzí každých 6 mesiacov.

Minerály, ktoré sa nachádzajú v sline a tekutine ďasnového kanálika môžu viesť k tomu, že zubný plak mineralizuje a tvrdne a vzniká zubný kameň. Tento sa môže nachádzať nad ďasnom a pod ďasnom. Väčšinou sa nánosy zubného kameňa nachádzajú pri vývodoch veľkých slinných žliaz, v hornej čeľusti v zadných úsekoch po oboch stranách a v sánke v prednom úseku zvnútra na strane jazyka. Je prvý prístupný bežnému vyšetreniu zrakom, jeho farba je normálne žltá, ale môže byť aj hnedá až čierna.

Tvorba výskyt zubného kameňa je variabilný a individuálny. Podľa nových výskumov zubný kameň ako taký nie je nebezpečný, ale jeho povrch je drsný a tým uľahčuje väzbu zubného povlaku a zabraňuje jeho dokonalému odstráneniu.

Jeho odstránenie je preto dôležitou súčasťou v prevencii a liečbe ochorení závesného aparátu zuba.

Dentálnu hygienu preto predstavuje profesionálne odstraňovanie povlakov a zubného kameňa a inštruktáž a nácvik domácej hygieny: kefky, nite, medzi-zubné kefky, …

V dnešnej dobe už nepraktizujeme kyretáže, ale robíme tzv. uzavreté ošetrenie parodontu. Používame k tomu ručné parodontologické nástroje, ale pochopiteľne prednosť majú ultrazvukové čistenie zubného kameňa.

Modrá pasta s modrou kefkouV našom centre máme dva unikátne a špičkové prístroje pre tzv. uzavreté ošetrenie parodontu a to: VECTOR PRO a SIRONA PerioScan, ktoré sú najúčinnejšie a prednosť má ich šetrná liečba všetkých druhov parodontitíd. Nahrádza ošetrenie ručnými nástrojmi – kyretami a šetrí dôležitú cementovú vrstvičku koreňa pre hojenie parodontálnych tkanív.

Na odstraňovanie externých pigmentov a usadením používame s veľkým úspechom tzv. metodiku Air-flow – pieskovanie, leštenie a odstraňovanie zafarbení zubov.

Vzhľadom na našu špecializáciu, prednáškovú a publikačnú činnosť z oblasti parodontológie je významné následné zhodnotenie stavu dutiny ústnej parodontológom priamo v Dentálnom Centre. Zároveň využitie testov z mikrobiológie a genetiky pri tvorbe liečebného plánu a úspešnom zvládnutí parodontálnych zápalov.

Uľahčením situácie pre pacientov je aj predaj prostriedkov dentálnej hygieny, odporučené našou dentálnou hygieničkou.